Site icon MOTOton.pl

Kamera samochodowa

Kamera samochodowa to obecnie jedno z najpopularniejszych akcesoriów, które kupujemy do samochodu. Jest to niewielkie urządzenie, które montujemy najczęściej na przedniej szybie samochodu lub w okolicy lusterka wstecznego. Włącza się po uruchomieniu silnika samochodu i rejestruje całą podróż. Nagrany film znajduje się na karcie pamięci i w dowolnej chwili możemy go odtworzyć. Działanie kamerki jest bardzo proste, a filmy z kamery są często dowodem różnych incydentów drogowych.

Kamerka samochodowa – czy jest to legalne?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, do czego właściwie taka kamerka może się przydać, a potem wybierać odpowiedni model, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy używanie kamer i nagrywanie są legalne? Przecież kamera samochodowa bardzo często nagrywa inny pojazd, jego numery rejestracyjne, a czasem nawet osoby. To pozwala na dokładną identyfikację, a co w tym przypadki z RODO? Przepisy prawne mówią, że w Polsce można legalnie zainstalować i używać kamerki w swoim samochodzie. Często nagranie z kolizji, może w sądzie posłużyć jako dowód. Jeśli jednak dochodzi do kolizji i nagrywamy zdarzenie jako świadek, lepiej jest poinformować o tym funkcjonariuszy policji. O ile posiadanie kamery i nagrywanie są w świetle polskiego prawa legalne, to już inaczej sprawa wygląda w przypadku ich udostępniania w sieci. Wielu z nas zapewne oglądało w sieci naganne zachowania kierowców, nagrywane przez kamery samochodowe. Umieszczanie takich nagrań w sieci narusza przepisy dotyczące przechowywania i udostępniania danych osobowych. Oznacza to, że osoba zarejestrowana na udostępnionym nagraniu może domagać się od autora filmiku odszkodowania. W różnych krajach korzystanie i udostępnianie danych z kamer samochodowych wygląda inaczej, z czym warto się zapoznać, kiedy wyjeżdżamy za granicę.

Jakie zastosowanie ma kamera samochodowa?

Wiemy już jak wyglądają przepisy dotyczące instalowania kamer w samochodzie i nagrywania zdarzeń drogowych, ale można zadać pytanie po co potrzebna nam kamera w samochodzie? Przede wszystkim może ona nagrać niebezpieczne sytuacje na drodze. Znamy przecież wyczyny niektórych kierowców, które są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Nagrania z takich sytuacji mogą być zatem dowodem w sprawie lub pomóc policji w ustaleniu sprawcy np. wypadku. Nowe modele kamer potrafią nagrywać sytuacje nie tylko z trasy, ale z wnętrza samochodu lub z tyłu pojazdu, a takie obrazy z kamery można bezpośrednio oglądać na własnym smartfonie. To pozwala nagrać zachowanie potencjalnego włamywacza, ewentualnie odstraszyć złodzieja. Natomiast funkcja parkingowa kamerki pozwala ustalić sprawcę ewentualnych szkód.

Kiedy kamera nagrywa?

Kamera samochodowa zaczyna nagrywanie w momencie, kiedy włącza się silnik pojazdu, czyli kiedy zostanie podłączona do źródła zasilania. Są kamery umożliwiające ręczne włączanie i wyłączanie zasilania. Jeśli korzystamy z gniazdka standardowego, kamera przestaje działać, kiedy samochód jest wyłączony. Są kamery, które działają nawet wtedy, kiedy pojazd jest wyłączony, jeśli posiadają czujniki ruchu, reagujące na podejrzaną aktywność. Kamera może zarejestrować kolizję lub próbę kradzieży dzięki sensorowi włączającemu kamerę, kiedy wyczuje ona wstrząs lub uderzenie.

Jaką kamerkę wybrać do samochodu?

Nikogo właściwie nie trzeba przekonywać o tym, że kamera w samochodzie jest potrzebna. Jaką jednak wybrać, by spełniała swoją rolę? Najtańsze kamerki samochodowe można kupić za ok. 100 zł. Jeśli jednak zależy nam, by rzeczywiście spełniała swoją funkcję, należy przygotować się na wydatek 300-400 zł. Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozdzielczość – minimalna to 1920×1080 pikseli, chociaż lepszym rozwiązaniem jest obraz w rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Na rynku są też kamerki z jeszcze większą rozdzielczością ekranu, ale są one droższe. Jeśli jeździmy często nocą, warto pamiętać o funkcji „night vision”, zapewniającej lepszą jakość nagrania po zmroku.

Obiektyw powinien być szerokokątny o kącie widzenia minimum 130°.

Odbiornik GPS – umożliwia śledzenie przejechanych tras, a także pokazuje rzeczywistą prędkość jazdy. Informacje te, w połączeniu z nagraniem, pozwalają stworzyć pełny obraz wydarzenia w przypadku jakiegokolwiek incydentu drogowego.

Czujnik wstrząsowy – umożliwia zabezpieczenie nagrania przed skasowaniem, jeśli doszło do kolizji, a jednocześnie pomaga odczytać kierunek, z którego doszło do uderzenia.

Czujnik ruchu – aktywuje się, kiedy auto jest zaparkowane i umożliwia zapis sytuacji, kiedy dochodzi do stłuczki na parkingu lub porysowania auta.

Karta pamięci – warto sprawdzić nie tylko jej pojemność (najczęściej 32-128 CB), ale w którym momencie przestaje nagrywać, czy automatycznie wraca do początku, czy nadpisuje starsze nagrania, czyli nagrywa filmy na najstarszych plikach. Ważna jest też wytrzymałość karty – w samochodzie są duże różnice temperatur, a to może wpływać na jej trwałość.

Wybierając kamerkę samochodową lepiej postawić na sprawdzonego producenta. To pozwoli wybrać kamerę, która zapewni wysoki stopień bezpieczeństwa i będzie długo działać.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Xingye Jiang, unplash.com

Exit mobile version