Nowe Audi Q5 – cztery wersje silnikowe

Audi Q5

 

Audi prezentuje nową odsłonę swego przebojowego modelu Audi Q5. Na początku roku 2017, rozpocznie się sprzedaż drugiej generacji tego samochodu. SUV spod znaku czterech pierścieni łączy w sobie sportowego ducha limuzyny Audi z wszechstronnym charakterem i bardzo elastycznym wnętrzem.

Nowe Audi Q5 po raz kolejny wyznacza nowe standardy w swoim segmencie w zakresie systemów connectivity, pod względem wydajności, czy też na polu systemów wsparcia kierowcy.

„Pierwsze Audi Q5 przez całe lata było najlepiej sprzedającym się SUV-em w swojej klasie. Zaprojektowanie jego następcy nie było zadaniem łatwym, ale właśnie dlatego stało się tak fascynujące” – stwierdza Rupert Stadler, prezes zarządu Audi AG. „Nowym Q5 po raz kolejny podnosimy wyżej poprzeczkę. Najważniejszymi innowacjami, które znaleźć można na pokładzie tego SUV’a są: napęd quattro
z techniką ultra, bardzo wydajne silniki, zawieszenie pneumatyczne z systemem kontroli amortyzacji oraz bogata oferta systemów infotainment i systemów wsparcia.”

Nowy SUV Audi prezentuje się na drodze niczym sportowiec o napiętych mięśniach. Plastycznie uformowana, pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe
z masywną ramą, dominuje w płaskim, aerodynamicznym przodzie. Na życzenie, Audi montuje tu reflektory diodowe lub reflektory diodowe Matrix LED wysokiej rozdzielczości z kierunkowskazami ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania.

Audi Q5

Typowe dla Audi: odniesienia do napędu quattro

Wyraziście zakrzywiona i mocno podcięta linia ramion porządkuje strukturę boków pojazdu. Mocno zaakcentowane wnęki kół wskazują jednoznacznie, że samochód wyposażony jest w stały napęd na cztery koła quattro, a niska linia okien szybko się zwęża. Podobnie jak z przodu, również z tyłu, poziome linie potęgują wrażenie szerokości i solidności. Opcjonalnie dostępne są tylne kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Klapa bagażnika zachodzi na słupki C – to typowa cecha Audi z rodziny Q. Końcówki rur układu wydechowego wychodzą bezpośrednio z dyfuzora.

Nowe Audi Q5 oferowane jest w 14 kolorach lakieru. Jeśli chodzi o pakiety stylistyczne, wybierać można spośród czterech nowych linii wyposażeniowych. Są to: linia sport, pakiet sportowy S line, pakiet stylistyczny design selection oraz pakiet zewnętrzny S line. Od nich zależy wygląd zewnętrzny pojazdu, np. w ramach linii wyposażeniowej „sport”, cała karoseria pomalowana jest w jednolitym kolorze.

Audi Q5

Mniejsza masa: o 90 kg lżejsze od poprzednika

Wymiary nowego SUV-a przedstawiają się następująco: długość 4,66 m, szerokość 1,89 m, wysokość 1,66 m i rozstaw osi 2,82 m. Nowe Q5 ma prawie wszystkie wymiary większe od swojego poprzednika. Równocześnie nastąpiła redukcja jego masy, w zależności od wersji silnikowej, aż do 90 kg. Inteligentna kompozycja materiałów, z których wykonano karoserię, składa się ze stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie oraz z aluminium.

Nowe Audi Q5 plasuje się w czołówce swojej klasy także pod względem aerodynamiki. Wersje czterocylindrowe, których dach zoptymalizowano pod względem właściwości aerodynamicznych, charakteryzują się współczynnikiem oporu powietrza cw o wartości 0,30. Szumy wiatru są wyjątkowo ciche, a komfort tłumienia drgań bardzo wysoki. Nowy SUV Audi rozpieszcza kierowcę i pasażerów najlepszą w swojej klasie akustyką wnętrza.

Audi Q5

Przestronne i szerokie wnętrze

Wnętrze oferuje dużo miejsca dla pięciu osób, w wielu wymiarach przewyższając poprzednika i konkurentów. Poziomy przebieg linii we wnętrzu, podkreśla jego szerokość i komfort. Przez całą długość tablicy rozdzielczej rozciąga się trójwymiarowo uformowana listwa dekoracyjna. Nowa koncepcja linii wyposażeniowych oferuje klientom szeroki wybór kolorów i materiałów.

Nową, bardzo wydajną klimatyzację zamówić można w jednym z dwóch wariantów. Seryjnie montowana trójramienna, wielofunkcyjna kierownica, na życzenie dostępna jest z ogrzewanym kołem. Jeśli chodzi o fotele, ich oferta sięga aż po pneumatyczną funkcję masażu. W ciemności, opcjonalne oświetlenie Ambiente (wyposażenie seryjne w ramach linii design selection), tworzy atrakcyjną atmosferę wnętrza, dając światło
w 30 różnych barwach. Jakość wykończenia nowego Audi Q5 jest nienaganna.

Oparcie tylnych siedzeń podzielono na trzy segmenty. Na życzenie, tylne fotele można przesuwać do przodu i do tyłu oraz zmieniać kąt pochylenia oparć. Zależnie od pozycji oparcia, bagażnik ma pojemność podstawową od 550 do 610 l, czyli o dziesięć litrów większą niż w poprzednim modelu. Po złożeniu oparć, pojemność bagażnika wzrasta do 1550 l. Załadunek bagażnika ułatwiają inteligentne rozwiązania, takie jak standardowa, składana na różne sposoby mata, opcjonalne sterowanie sensoryczne eklektycznie poruszanej pokrywy bagażnika oraz manualne obniżanie poziomu pojazdu, przy użyciu systemu zawieszenia pneumatycznego.

Audi Q5

Po prostu logiczne: obsługa i system wyświetlaczy

Obsługa nowego SUV-a Audi jest intuicyjna i charakteryzują ją trzy nowe rozwiązania. Opcjonalny Audi virtual cockpit, na swoim monitorze o przekątnej 12,3 cala
i o wysokiej rozdzielczości, wyświetla doskonałej jakości grafiki. Kierowca może wybrać jeden z dwóch widoków ekranu – klasyczny z dużymi okrągłymi zegarami lub tryb progresywny, w którym dominuje mapa nawigacji lub listy menu. Opcjonalny wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy – head up display, rzuca na przednią szybę najważniejsze informacje.

Centralna jednostka obsługi, to terminal MMI umieszczony na konsoli tunelu środkowego. W najbardziej rozbudowanej wersji systemu infotainment,
czyli w nawigacji MMI Navigation plus z polem dotykowym MMI touch i z 8,3-calowym monitorem, pole dotykowe – touchpad – umieszczono na powierzchni regulatora obrotowo-przyciskowego. Pole rozpoznaje wprowadzane ręcznie litery oraz gesty znane z elektroniki użytkowej, np. tzw. zooming. Gdy nowe Q5 wyposażone jest
w automatyczną skrzynię biegów, pole dotykowe – w tym wypadku MMI all-in-touch
z haptyczną reakcją zwrotną – jest znacznie większe.

Logika obsługi systemu MMI ze swoją płaską hierarchią, jest analogiczna do logiki obsługi współczesnego smartfona. Zawiera m.in. funkcję inteligentnego, swobodnego wyszukiwania tekstowego. Nowe sterowanie głosem naturalnym przetwarza polecenia wydawane z użyciem języka potocznego. Dodatkową, trzecią płaszczyzną obsługi w nowym Audi Q5, jest wielofunkcyjna kierownica. Opcjonalnie, Audi dostarcza na nowo zaprojektowany wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy – head up display, wyświetlający pakiet ważnych informacji, w tym również dotyczących systemów wsparcia kierowcy, w postaci łatwo zrozumiałych symboli
i liczb.

Audi Q5

Nawigacja Audi: „osobisty asystent trasy”

Nowe Audi Q5, podobnie ja modele Q7 i A4, posiada „osobistego asystenta trasy”, uczącego się nowych informacji. Gdy klient aktywuje tę funkcję, to system nawigacji zapamiętuje regularnie pokonywane trasy i stałe cele podróży oraz zestawia te informacje z miejscem parkowania i porą dnia.

Tak długo, jak funkcja ta jest aktywna, uczy się zachowania klienta i na tej podstawie przy następnej podróży proponuje optymalny przebieg trasy nawet wtedy, gdy nawigacja jest wyłączona. System nawigacji bierze pod uwagę trzy najbardziej prawdopodobne cele, obliczając oprócz czasu przybycia, także aktualne natężenie ruchu. W ten sposób „osobisty asystent trasy” może w określonej sytuacji zasugerować kierowcy włączenie nawigacji, by ten mógł zobaczyć ewentualne trasy alternatywne. Kierowca decyduje, czy włączyć tę funkcję, a ponadto ma możliwość usuwania zapamiętanych celów. Jeśli funkcja nie jest włączona, system nie zapamiętuje celów i nie uwzględnia ani usuniętych celów, ani pokonanych tras.

Audi Q5

Online dzięki LTE: nawigacja MMI Navigation plus

Nawigacja MMI Navigation plus z modułem Audi connect, wyposażona jest w modem  LTE i punkt dostępu Wi–Fi hotspot, dzięki którym pasażerowie mogą bez przeszkód surfować po Internecie, korzystając nawet z ośmiu urządzeń przenośnych. Z usług pakietu Audi connect korzystać można wygodnie w większości krajów europejskich.

Bezpłatna aplikacja Audi MMI connect App, zapewnia ścisłe połączenie samochodu ze smartfonem czy smartwatchem oraz oferuje jeszcze więcej usług. Należy do nich zdalne sprawdzenie ważnych informacji o stanie pojazdu, online media streaming
i przeniesienie kalendarza ze smartfona do MMI.

Najnowocześniejsze rozwiązanie opcjonalne: moduły infotainment

Audi phone box łączy smartfony z anteną samochodową i zapewnia optymalną jakość połączenia telefonicznego, ponadto indukcyjnie ładuje smartfony w standardzie Qi. Sprzęt muzyczny Bang & Olufsen Sound System z możliwością emisji trójwymiarowego dźwięku 3D, pozwala poczuć przestrzenną wysokość muzyki. Tablet Audi, również w nowej wersji, służy jako Rear Seat Entertainment, czyli elastyczny sprzęt dostarczający rozrywki pasażerom. Audi smartphone interface montowany na pokładzie nowego Audi Q5, pozwala korzystać ze smartfonowych aplikacji Apple Car Play lub Android Auto.

Audi Q5

Systemy wsparcia kierowcy i systemy bezpieczeństwa

Bogaty zestaw najnowocześniejszych rozwiązań, plasuje nowe Audi Q5 w czołówce swojej klasy, również na polu systemów wsparcia kierowcy. Ich inteligentna współpraca, to kolejny krok w kierunku autonomicznej jazdy. Systemy zebrano w trzy pakiety: pakiet systemów asystujących w mieście, pakiet systemów asystujących poza miastem, pakiet systemów wspomagających parkowanie.

Kilka przykładów: asystent wydajności, wskazówkami dotyczącymi zmiany biegów, wspiera kierowcę w zakresie oszczędzania paliwa. Korzystający z radaru tempomat
z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control (ACC) z asystentem jazdy w korkach, może częściowo przejąć zadanie prowadzenia pojazdu w spowolnionym ruchu. Aktywny asystent toru jazdy Audi active lane assist ułatwia zachowanie toru jazdy. Ostrzeżenie o odległości ostrzega w przypadku zbyt małego odstępu od innego pojazdu.

Asystent ruchu poprzecznego, ostrzeżenie przed wysiadaniem, asystent manewru omijania i asystent skrętu, to kolejne nowości, pełniące ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. To samo dotyczy systemów ochrony bezpieczeństwa pre sense – system ochrony bezpieczeństwa w ruchu ulicznym Audi pre sense city, który ostrzega przed pieszymi i pojazdami oraz w ramach granic systemowych automatycznie inicjuje pełne hamowanie awaryjne, to element wyposażenia standardowego. Asystent parkowania, działająca w oparciu o kamerę funkcja rozpoznawania znaków drogowych oraz asystent zjazdu ze wzniesienia, uzupełniają i tak bogatą ofertę.

Audi Q5

Mocny kwartet: silniki TDI i TFSI

Nowe Audi Q5, na początek wyposażane będzie w jeden z czterech silników, wśród których znajdują się trzy jednostki TDI i jedna jednostka TFSI. Mają one nawet o 20 kW (27 KM) większą moc, natomiast ich spalanie znacznie spadło. Wyjątkowo wydajne
w nowym Audi Q5 są zwłaszcza silniki 2.0 TDI o mocy 110 kW (150 KM) i 140 kW (190 KM).

Dwa topowe silniki, to połączenie doskonałych osiągów i oszczędności. Ulepszony silniki 2.0 TFSI ma moc 185 kW (252 KM), jednak na 100 km zużywa zaledwie 6,8 l benzyny, emitując 154 g CO2 na kilometr. Również gruntownie zmodernizowana jednostka 3.0 TDI, ma teraz moc 210 kW (286 KM) i moment obrotowy 620 Nm.

Wszechstronny i wydajny: układ przeniesienia napędu

Układ przeniesienia napędu tego średniej klasy SUV-a opracowano na nowo, podobnie jak sześciobiegową manualną skrzynię biegów, siedmiostopniową, automatyczną skrzynię S tronic i ośmiostopniową przekładnię automatyczną tiptronic (tylko w zestawieniu z silnikiem 3.0 TDI). Automatyczne skrzynie biegów wyposażono w funkcję wolnego biegu, pozwalającą zaoszczędzić paliwo. Kierowca przełącza biegi używając dźwigni zmiany biegów lub manetek przy kierownicy. W obu przypadkach sygnał przekazywany jest elektronicznie.

Nowy napęd na cztery koła quattro z techniką ultra, dostępny jest standardowo dla silnika 2.0 TDI o mocy 140 kW (190 KM) oraz dla silnika 2.0 TFSI o mocy 185 kW (252 KM). Dla podstawowego silnika TDI o mocy 110 kW (150 KM), Audi dostarcza go opcjonalnie. Napęd na cztery koła quattro z techniką ultra odłącza napęd tylnej osi zawsze wtedy, gdy ten nie jest potrzebny, a w razie potrzeby proaktywnie załącza go ponownie. Ta nowa koncepcja zwiększa efektywność, bez ujemnych skutków dla trakcji i dynamiki jazdy.

Zarówno w przypadku napędu na przednią oś, jak i w przypadku napędu na cztery koła quattro, selektywny rozkład momentu obrotowego miedzy osiami ułatwia prowadzenie pojazdu. To inteligentne oprogramowanie ma za zadanie zapewnić dynamiczną, precyzyjną, a zarazem kontrolowaną jazdę. Dla wersji z wysokoprężnym silnikiem V6, Audi na życzenie dostarcza sportowy mechanizm różnicowy tylnej osi, który rozdziela moment obrotowy pomiędzy tylnymi kołami zależnie od potrzeb,
a tym samym oferuje najwyższą dynamikę jazdy – to kolejne novum w tej rodzinie
i wśród konkurencji.

Audi Q5

Pogodzenie paradoksów: podwozie

Nowe Audi Q5 charakteryzuje się teraz lepszym prowadzeniem, łączącym w sobie różne zalety – jest pełne sportowego ducha, ale zarazem gwarantuje duży komfort. Podstawą takiego zachowania pojazdu jest nowo zaprojektowane, pięciowahaczowe zawieszenie oraz także nowy, elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy. Opcjonalnie, na pokładzie znaleźć się może dynamiczny układ kierowniczy, którego przełożenie dostosowuje się do prędkości i kąta skrętu.

Klienci wybrać mogą jeden z dwóch układów amortyzacji. Zawieszenie z systemem kontroli amortyzacji oferuje szerokie spektrum stopni komfortu i dynamiki, które kierowca może wybierać za pośrednictwem systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension, może z kolei nie tylko dopasować siłę amortyzacji, ale również zmieniać, w pięciu stopniach, wysokość zawieszenia karoserii. Oba systemy, podobnie jak sportowy mechanizm różnicowy w Audi Q5 3.0 TDI, są powiązane z nowym centralnym sterownikiem podwozia.

W dostępnym standardowo systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, regulującym pracę różnych układów i podzespołów, kierowca może wybrać jeden z aż siedmiu trybów jazdy. Dwa nowe tryby: lift/offroad i allroad, optymalnie podkreślają offroad’owy charakter nowego Audi Q5.

Nowy SUV Audi opuszcza fabrykę na 17-calowych kołach z metali lekkich. W ramach linii wyposażeniowej sport, dostępne są felgi 18-calowe, a w pakiecie sportowym S line i w linii wyposażeniowej Audi design selection – felgi o średnicy 19 cali. Opcjonalnie można również nabyć koła o średnicy 21 cali.

Nowe Audi Q5 zjeżdża z taśmy w nowo oddanym do użytku zakładzie Audi w Meksyku. W salonach sprzedaży pojawi się z na początku 2017 roku.