Marc Lichte: „Dobry design i postęp mogą pochodzić tylko z prawdziwej pasji”

Marc Lichte
Opowiada się za zredukowanymi kształtami, odważnym podejściem i niestrudzoną pasją – w ten sposób zaprojektował ponad 150 pojazdów w ciągu ostatnich 28 lat. Przez całą dekadę jako szef designu w Audi, Marc Lichte był odpowiedzialny za stylistykę zewnętrzną i wewnętrzną oraz projektowanie samochodów wyścigowych marki. Odpowiadał także za projektowanie UI/UX, które staje się coraz bardziej istotne dla inteligentnych pojazdów. Za jego kadencji Audi Design zostało uhonorowane licznymi międzynarodowymi nagrodami. 1 czerwca Lichte opuści Grupę VW, aby szukać nowych kreatywnych wyzwań gdzie indziej, a jego miejsce zajmie Massimo Frascella. Jednak język projektowania Lichtego będzie nadal kształtował gamę modeli producenta z Ingolstadt przez długi czas.

Jako szef Exterior Studio w Volkswagenie, Marc Lichte zaprojektował uosobienie motoryzacyjnej funkcjonalności w Golfie serii V, VI i VII. W 2014 roku dał Audi podgląd swojej wizji projektowej dzięki swoim pierwszym samochodom koncepcyjnym, Audi prologue i Audi Q8 concept. Niezależnie od tego, czy chodzi o eleganckie klasyczne samochody, takie jak luksusowy sedan Audi A8, czy sportowe pojazdy, takie jak RS 6 i RS Q8 – dziesięć lat później wszystkie generacje modeli ucieleśniają jasną wizję Lichtego dotyczącą zredukowanego języka projektowania z jego ponadczasowym i długotrwałym wpływem. W lutym 2021 r. marka zaprezentowała w pełni elektryczne Gran Turismo, Audi e-tron GT2 – dla Lichtego jest to „najpiękniejszy samochód, jaki kiedykolwiek zaprojektowałem”. Dzięki grupie pojazdów koncepcyjnych sphere, składającej się z Audi skysphere roadster, Audi grandsphere sedan, Audi urbansphere space concept i Audi activesphere concept jako czterodrzwiowego crossovera coupé, Lichte zademonstrował, w jaki sposób Audi Design pomaga napędzać rewolucję technologiczną firmy.Prezes Gernot Döllner: „Przez dziesięć lat Marc i jego zespół dokonali wielkich rzeczy dla Audi i jej designu. Przeniósł seryjne pojazdy, w tym wiele modeli będących liderami rynku, w nowe i atrakcyjne generacje. Jednocześnie towarzyszył technicznemu przejściu marki na mobilność elektryczną dzięki innowacyjnemu językowi projektowania i wyznaczył kurs na wszystko, co nadejdzie w najbardziej ekscytującym okresie w projektowaniu motoryzacyjnym”.

Zgodnie z filozofią Audi Design, że progresywna forma i innowacyjna funkcja mogą osiągnąć maksymalny efekt tylko w doskonałej harmonii, Lichte systematycznie nadawał priorytet klientowi oraz jego pragnieniom i potrzebom podczas procesu projektowania.

Odpowiedzi na te wymagania, które on i jego zespół znaleźli, zostały uhonorowane między innymi licznymi nagrodami za wzornictwo. Na targach Autonis w 2020 r. Audi wygrało pięć z dziesięciu kategorii. W następnym roku e-tron GT2 otrzymał Złotą Kierownicę w kategorii Najpiękniejszy Samochód. Nowy proces projektowania polegający na wyobrażaniu sobie samochodów od wewnątrz, który powstał pod kierownictwem Lichtego, zdobył (za samochody koncepcyjne Audi grandsphere i activesphere) nagrodę EyesOn Design Award na Detroit Auto Show w kategorii Best Interior w 2022 i 2023 r. Nagrodę przyznano w dużej mierze dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej do stworzenia zupełnie nowej, praktycznie nieograniczonej koncepcji informacyjno-rozrywkowej i operacyjnej.

„Zawsze potrzeba zespołu, aby zrobić coś wielkiego. Jestem bardziej niż dumny, że pracowałem z tak inspirującymi ludźmi przez tak długi czas” – mówi Lichte. „Ale jeśli chodzi o projektowanie, najważniejszym projektem jest zawsze następny. Jedynym sposobem, aby pozostać istotnym, jest poruszanie się – poruszanie czegoś i dokonywanie zmian. Ale dobry design pozostaje”.