Kiedy opłaca się wynająć auto?

wynajem samochodu

Wynajem samochodu może być kosztownym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli nie jesteś ostrożny co do tego, jaki rodzaj samochodu wybierzesz lub jak długo będziesz go trzymać. Ale są chwile, kiedy wynajem ma sens — zwłaszcza jeśli planujesz podróż, która wymaga jazdy na długich dystansach lub jeśli Twój osobisty pojazd jest naprawiany, lub serwisowany. Kiedy warto wynająć samochód? Oto kilka przykładów.

Kiedy warto wynająć samochód z wypożyczalni?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem samochodów, ale nie wszystkie z nich mają związek z pieniędzmi. Niektórzy ludzie lubią jeździć nowymi samochodami, podczas gdy inni wolą uniknąć kłopotów związanych z posiadaniem pojazdu. Ale jeśli chodzi o to, że wynajem samochodów może być dobrym wyborem, jeśli szukasz ekonomicznego sposobu podróżowania lub potrzebujesz pojazdu do celów biznesowych.

Twój samochód się zepsuł i wymaga naprawy

Jeśli Twój samochód uległ awarii i wymaga naprawy, to wynajem pojazdu zastępczego jest świetną opcją. Pozwoli Ci to na kontynuowanie podróży bez konieczności czekania na naprawę. Jednak upewnij się, że nie bierzesz na siebie zbyt wiele długu, ponieważ jeśli twoja ocena kredytowa nie jest dobra, możesz mieć trudności z uzyskaniem zatwierdzenia ubezpieczenia samochodowego lub nawet finansowania innego pojazdu.

Jeśli wybierasz się na wakacje

Wypożyczenie samochodu podczas wakacji pozwala na zwiedzanie okolicy bez obaw o poruszanie się w nieznanym miejscu, gdzie obowiązują inne zasady ruchu drogowego niż te, do których jesteś przyzwyczajony. Porównując wypożyczone samochody z innymi kosztami wakacji, takimi jak hotele i loty, wynajem samochodu może być w rzeczywistości tańszy niż korzystanie z taksówek lub płacenie za parking każdego dnia w miejscu docelowym.

Podróżujesz z grupą

Jeśli podróżujesz z innymi, może mieć sens wynajęcie większego pojazdu, takiego jak SUV lub van. Możesz podzielić koszty wynajmu i mieć więcej miejsca dla wszystkich. Koszt wynajmu samochodu nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wynajmie lub nie. Musisz również rozważyć, ile czasu spędzisz na jeździe i gdzie planujesz jechać. Czy chcesz zwiedzić miasto, czy są konkretne atrakcje, które warto zobaczyć? Jeśli tak, to może być sens dla każdego członka wycieczki mieć swój własny pojazd, dzięki czemu mogą one iść na własnych przygód, a jednocześnie mają dostęp do siebie w razie potrzeby.

Twój samochód nie jest dostosowany do warunków jazdy

Jeśli planujesz wyjazd w góry lub w inne miejsce, gdzie panują trudne warunki do jazdy, lepiej jest wypożyczyć samochód niż brać własny. Jeśli Twój samochód nie jest przystosowany do takich warunków, może to być bardzo kosztowne i niebezpieczne. Jeśli wybierasz się w rejon, gdzie potrzebujesz samochodu 4×4 lub SUV, lepiej jest wypożyczyć go z wypożyczalni samochodów niż brać własny. Jeśli nie masz doświadczenia w jeździe po trudnych drogach, wiele wypożyczalni służy radą i pomocą.

Chcesz przetestować inny model samochodu

Chcesz wypróbować różne marki i modele przed podjęciem decyzji o zakupie. Jeśli nie jesteś pewien, który typ pojazdu odpowiada Twoim potrzebom, może warto wypożyczyć kilka modeli na dłuższy okres, abyś mógł je wypróbować. Można również wypożyczyć różne modele od różnych producentów, aby porównać, jak sprawdzają się podczas wycieczek, jazdy po autostradzie i po mieście.

O czym warto pamiętać przy wypożyczaniu samochodu?

Przed wynajęciem jakiegokolwiek pojazdu należy sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, jakie pokrycie oferują dla wynajmowanych samochodów. Niektóre firmy mogą wymagać, abyś wykupił dodatkowe pokrycie za ich pośrednictwem, podczas gdy inne pozwolą Ci skorzystać z ich polisy, zamiast kupować ją za pośrednictwem niezależnej firmy.

Przeczytaj co napisano drobnym drukiem w umowie

Zanim zgodzisz się na jakiekolwiek warunki, przeczytaj dokładnie umowę i zwróć uwagę na wszelkie ukryte opłaty lub należności, które mogą nie być wymienione w umowie wstępnej. Pomoże to zapewnić, że nie ma żadnych niespodzianek później w dół drogi, gdy przychodzi czas, aby zwrócić pojazd.

Sprawdź stan techniczny samochodu przed wypożyczeniem

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy wynajmujesz samochód, jest sprawdzenie jego ogólnego stanu. Upewnij się, że nie ma żadnych zadrapań na jego karoserii ani żadnych zabrudzeń na oponach. Jeśli są jakieś rysy lub wgniecenia, upewnij się, że nie są one bardzo głębokie, ponieważ może to wpłynąć na wrażenia z jazdy. Sprawdź również, czy wszystkie drzwi działają prawidłowo, czy nie ma luźnych paneli lub innych problemów z karoserią samochodu.

Sprawdź, czy w samochodzie nie ma pozostawionych rzeczy przez poprzednich wynajmujących

Po przybyciu do miejsca wynajmu dokładnie sprawdź pojazd, w tym bagażnik. Ludzie czasami pozostawiają w swoich samochodach cenne przedmioty, w tym telefony komórkowe, portfele i inne wartościowe przedmioty. Przedmioty te powinny zostać zwrócone właścicielom, jeśli zostaną znalezione.

Podsumowanie

Jak widać, proces wynajmu samochodu nie jest taki trudny. A jeśli podróżujesz na lub z lotniska, płacenie za parking może być w rzeczywistości tańsze niż uiszczanie dodatkowej opłaty. Oczywiście, każdy podróżnik będzie miał inne potrzeby i życzenia w odniesieniu do wynajmu samochodu. Ale mam nadzieję, że daliśmy ci kilka pomocnych rad, jak zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie uzyskać samochód, który chcesz.

Tekst: Mariola Kolary