Czy ubezpieczenia są obowiązkowe?

ubezpieczenie OC quada

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, w związku z czym wiele osób zastanawia się nad tym, czy quad też powinno się ubezpieczyć. W końcu to pojazd mechaniczny i w dodatku czterokołowy. Warto więc zagłębić się w temat, by z powodu niewiedzy przypadkiem nie zapłacić mandatu.

Czy ubezpieczenie OC quada jest obowiązkowe?

Według prawa, ubezpieczenie quada jest obowiązkowe. Chodzi tu oczywiście o oc. Każda firma, która zajmuje się ubezpieczeniami, może na życzenie klienta ubezpieczyć ten pojazd. Właściciel quada musi ubezpieczyć swój czterokołowiec najpóźniej w dniu rejestracji. Aktualnie wielu agentów ubezpieczeniowych może przedstawić co najmniej kilka korzystnych ofert ubezpieczenia. Jest ono tak samo popularne jak ubezpieczenie mieszkania czy samochodu. W związku z tym niezależnie od wyboru towarzystw ubezpieczeniowych i pośredników można znaleźć naprawdę korzystną ofertę. Dziś zainteresowani mają do wyboru niejedną polisę i różne formy zawierania umowy. Najlepsza to ta w formie pisemnej, sporządzona na miejscu w biurze. Jednak też nic nie stoi na przeszkodzie, by te formalności załatwić online.

Ogólne warunki ubezpieczenia quada

Jeżeli quad będzie ubezpieczany przed rejestracją, zakład ubezpieczeń może oczekiwać konkretnych dokumentów. Jest to zaświadczenie o badaniu technicznym, świadectwo zgodności oraz świadectwo dopuszczenia jednostkowego pojazdu. Jeżeli od momentu zakupu do 30 dni quad nie zostanie zarejestrowany, strony umowy ubezpieczenia mogą ją rozwiązać. Przy zakupie ubezpieczenia, a w zasadzie już na etapie wyboru konkretnej oferty należy uważnie ją sprawdzić. Zakres ubezpieczenia może być bardzo różny. Trzeba więc sprawdzić, czy oc dotyczy nieszczęśliwego wypadku, czy może innych zdarzeń losowych. Dobrze jest wiedzieć, czy ubezpieczyciel zapewnia holowanie, czy jednak nie. Takie szczegóły mają ogromne znaczenie. Przy wyborze ubezpieczenia trzeba wykazać się sporą wiedzą. Najlepiej więc wybrać się do takiego agenta, który w interesie swojego klienta pomoże dobrać najlepszą ofertę.

Ile kosztuje ubezpieczenie ac i oc quada

I teraz najważniejsze, co interesuje każdego posiadacza tego pojazdu. Koszt! W tym przypadku nie wolno zapomnieć o porównaniu ofert. Nie ma sensu decydować się na pierwszą najłatwiej dostępną. Jeśli jednak chodzi o koszty, bywa różnie. Czasem za oc i ac trzeba zapłacić ponad 350 zł. Właściciele tego pojazdu, którzy mają zniżki, mogą liczyć na dużo niższą składkę ubezpieczenia, niekiedy nawet nieprzekraczającą 100 zł. Wiele jednak zależy od konkretnego przypadku. U niektórych kwota ta kształtuje się na poziomie bardzo zbliżonym do kwoty ubezpieczenia samochodu. Nie jest to dobra wiadomość, gdyż komfort jazdy quadem a samochodem jest zupełnie inny. Poza tym w przypadku jazdy quadem są też spore ograniczenia. Jednak nic na to nie można zaradzić. By móc użytkować ten pojazd zgodnie z prawem, trzeba go nie tylko zarejestrować, ale również ubezpieczyć. Ze względu na specyfikę czterokołowca, warto wybrać nie tylko z oc, ale i ac.

Kupując ubezpieczenie oc i ac dla zarejestrowanego quada można w pełni prawnie poruszać się tym pojazdem w odpowiednich dla niego miejscach. Konieczność ubezpieczenia tego pojazdu nieco zniechęca do zakupu. Jednak moc wrażeń, jakie może zapewnić quad i ta radość z posiadania tak interesującego czterokołowca sprawiają, że mimo wszystko wielu, szczególnie mężczyzn, decyduje się na tę inwestycję. Jeżdżą nimi już nie tylko po specjalnie przygotowanych do tego celu torach. Dzięki wspomnianym formalnościom mogą nimi wyruszyć w dłuższą trasę.