Fiat 600e

Fiat 600e to kolejny nowy samochód w gamie Stellantis, produkowany w polskim zakładzie firmy w Tychach. Uruchomienie jego produkcji we wrześniu zeszłego roku jest jednym z etapów realizacji zapowiedzianego w grudniu 2020 r. – planu rozwojowego tyskiej fabryki.

Produkowany w Tychach Fiat 600e doskonale wpisuje się w odważny plan strategiczny Stellantis Dare Forward 2030, z ambitnym celem przekształcenia się do 2038 w firmę technologiczną o zerowej emisji dwutlenku węgla netto.

Najnowszy model marki FIAT na nowo interpretuje oryginalne linie historycznego już modelu 600, oddając włoskie piękno i filozofię Dolce Vita. Auto wyróżnia charakterystyczny przód, podkreślający dynamikę nadwozia, przyciągające wzrok LED-owe oświetlenie i duże, nawet 18-calowe koła z felgami z diamentowym motywem. 600e zachwyca żywymi kolorami inspirowanymi włoską przyrodą.

Kultowy model w nowej odsłonie nie pozbawia komfortu jazdy, wręcz przeciwnie: projektanci skupili się na efektywnym połączeniu kompaktowych wymiarów, idealnych na zatłoczone miejskie ulice, z maksymalną przestrzenią w kabinie. 600e liczy 4,17 metra długości całkowitej i 2,56 metra rozstawu osi, a jego średnica zawracania wynosi 10,5 metra, co czyni go jednym z najzwinniejszych aut w klasie. Oferuje zwiększoną przestrzeń na nogi i przestronniejszą tylną sekcję, a także przestronny bagażnik oraz schowki, dzięki czemu świetnie się sprawdza podczas rodzinnych podróży.

Fiat 600e jest dostępny w dwóch wersjach, które nadają charakter jego wyglądowi i są oferowane z pakietem różnorodnych funkcji. Wersja (RED), powstała w ramach partnerstwa z organizacją o tej samej nazwie – (RED), działającą na rzecz zwalczania pandemii na świecie. 600e (RED) jest dostępny w trzech kolorach, z 16-calowymi felgami i czarną tapicerką wykonaną z materiału z recyklingu. Z kolei La Prima łączy komfort, technologię i styl, i takie wyposażenie jak 18-calowe, aluminiowe felgi, 64 kombinacje kolorystyczne oświetlenia ambient i wyświetlacza czy inteligentny tunel środkowy z ładowarką bezprzewodową. Wyjątkowym atutem modelu jest podgrzewany fotel z funkcją masażu.

Jak przystało na lidera 2023 roku w segmencie w pełni elektrycznych samochodów miejskich osobowych i SUV, nowy Fiat został wyposażony przez Stellantis w wydajny, 156-konny silnik elektryczny, generujący imponujące przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9 sekund, i baterie 54 kWh zapewniające 600e zasięg nawet ponad 600 km w cyklu miejskim według normy WLTP. Szybka ładowarka o mocy 100 kW ładuje akumulator od 0 do 80% w zaledwie 30 minut.

Niezaprzeczalną zaletą nowego Fiata 600e są właściwości jezdne tego modelu. Jest on wyposażony w liczne funkcje zapewniające kierowcy jazdę wspomaganą na poziomie drugim – adaptacyjny tempomat ACC, dostosowujący prędkość jazdy do samochodu jadącego z przodu, awaryjne hamowanie z rozpoznawaniem pieszych i rowerzystów, system wykrywania pojazdów w martwym polu czy niezwykle przydatne podczas parkowania czujniki 360° i kamera cofania 180°. Łączność na pokładzie zapewnia system UConnect z radiem z 10,25-calowym ekranem z funkcjami Navi oraz możliwością podłączenia smartfona za pomocą aplikacji CarPlay lub Android Auto.

Włoski z natury, produkowany w Polsce, Fiat 600e przełamuje rutynę jazdy po mieście, wnosząc świeżość i nowe rozwiązania do segmentu B. Jego rekomendowana cena katalogowa zaczyna się już od 165 000 zł.

TYCHY, 18 stycznia 2024 r.