Inteligentne oświetlenie drogi z funkcją ostrzegania

Inteligentne oświetlenie drogi z funkcją ostrzegania

Mercedes – Benz Klasy S sam zapracował na swoją dobrą renomę ustalając nowe standardy w przemyśle samochodowym poprzez zastosowanie przełomowych innowacji przez ostatnie lata.

Najnowszym rozwiązaniem zaprezentowanym stosunkowo niedawno był nowy elektroniczny system oświetlenia, który automatycznie dostosowuje się do warunków panujących na drodze poprzez przetwarzane danych zbieranych przez czujniki. Koncept tego rozwiązania został zaprezentowany przez koncern Daimlera w ubiegłym roku dając początek rozwojowi inteligentnych systemów oświetlenia, które zostały wykorzystane jako opcjonalne wyposażenie modelu Mercedes-Maybach Klasy S. Zastosowanie tego rozwiązania w praktyce będzie zatem dość ograniczone.

Inteligentne oświetlenie drogi z funkcją ostrzegania

Rozwiązanie określane jako Digital Light składa się z wysokiej jakości elementów obejmujących mikroreflektory, których działanie jest kontrolowane przez centralny system decydujący o natężeniu światła i zakresie oświetlania drogi przed pojazdem. Praca układu została zoptymalizowana poprzez zastosowanie czujników ulokowanych w kamerach i nawigacji samochodu. Natężenie światła jest dzięki nim stale modyfikowane w taki sposób, by nie było oślepiające dla innych uczestników ruchu.

Poza tym, przednie oświetlenie zostało wyposażone w funkcję wysyłania ostrzeżeń, podobnie jak HUD (head-up display) – sygnały ostrzegawcze w formie symboli są wyświetlane bezpośrednio na drodze, a nie na przedniej szybie. Pierwsze modele wyposażone w innowacyjne oświetlenie przednie trafią do nabywców jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.