Lexus RX L – mobilny salon Omotenashi

Lexus RX L

Jako pierwszy w Europie Lexus z siedmioma miejscami w kabinie, nowy RX L otwiera szereg nowych możliwości, pozwalając bez żadnych kłopotów przewozić większą liczbę osób lub więcej ładunków o większych rozmiarach.

Wnętrze RX L zaprojektowano w sposób umożliwiający łatwe dostosowanie do potrzeb i maksymalne wykorzystanie potencjału, jaki stwarza większa długość nadwozia. Rzecz jasna, znakomitej funkcjonalności towarzyszy luksus i komfort, z którego słynie Lexus, a także gościnne podejście płynące z japońskiej tradycji omotenashi, gwarantujące zaspokojenie potrzeb każdej z osób znajdujących się na pokładzie.

Gdy potrzebne są dwa dodatkowe fotele, tworzące ostatni, trzeci rząd – na rodzinną wycieczkę czy wieczorną wyprawę na miasto z przyjaciółmi – wystarczy po prostu nacisnąć przycisk, by fotele uniosły się gładko i przygotowały na przyjęcie pasażerów. Dla wygody użytkowników, jeden taki przycisk umieszczony jest przy drugim rzędzie foteli, a drugi w bagażniku.

Tak samo łatwo można złożyć fotele, by utworzyły płaską podłogę tylnej przestrzeni ładunkowej, której długość zwiększa się wówczas do 1067 mm. Przestrzeń ładunkowa wyposażona jest w pokrywę, którą w razie potrzeby można schować w specjalnym schowku pod podłogą bagażnika.

Twórcy RX L zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Na przykład odchylane fotele drugiego rzędu są pozbawione wystających elementów, więc nie ma możliwości potknięcia się przy wsiadaniu i wysiadaniu. Dostęp do trzeciego rzędu siedzeń jest bardzo łatwy po przechyleniu i przesunięciu foteli drugiego rzędu ku przodowi za pomocą odpowiedniej dźwigni, a wygodny stopień ułatwia wsiadanie.

Po złożeniu tylnych siedzeń, fotele drugiego rzędu można przesuwać w zakresie 150 mm – większym, niż w którymkolwiek innym współczesnym SUV-ie, co umożliwia pasażerom zajęcie komfortowej pozycji.

RX L, zaprojektowany specjalnie jako pojazd siedmiomiejscowy, zapewnia znakomity luksus, komfort i wygodę. Trójstrefowy system klimatyzacji umożliwia pasażerom siedzącym w trzecim rzędzie niezależne sterowanie ogrzewaniem i wentylacją za pomocą urządzeń regulacyjnych, które umieszczone są po obu stronach foteli. Może to także robić kierowca za pomocą ekranu multimedialnego.

Wielofunkcyjna konsola w środkowym podłokietniku trzeciego rzędu siedzeń udostępnia także dwa uchwyty na kubki, a także dwa gniazda USB, pozwalające np. dzieciom podłączać konsole do gier podczas długich podróży.

Wszystko to stanowi uzupełnienie bogatego wyposażenia, charakterystycznego dla rodziny Lexus RX. W zależności od wersji, może ono obejmować ekran multimedialno-nawigacyjny o przekątnej 12,3 cala, opracowany specjalnie dla tego modelu 15-głośnikowy system audio surround firmy Mark Levinson, elektrycznie otwieraną i zamykaną pokrywę bagażnika z bezdotykowym sterowaniem, ogrzewane i wentylowane przednie fotele z elektryczną regulacją oraz pełne oświetlenie LED.

Zadbano także o fundamentalne kwestie bezpieczeństwa – podobnie jak pięciomiejscowy RX, również RX L zdobył pięć gwiazdek w niezależnych testach zderzeniowych Euro NCAP. Najwyższemu poziomowi bezpieczeństwa biernego towarzyszą funkcje bezpieczeństwa czynnego, zintegrowane w pakiecie Lexus Safety System +.  Należą do nich system ochrony przedzderzeniowej PCS (Pre-Collision System), adaptacyjny radarowy tempomat Dynamic Radar Cruise Control oraz funkcje wspomagania utrzymywania pasa ruchu LKA (Lane Keeping Assist), rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) i automatycznych świateł drogowych AHB (Automatic High Beam, w wersji wyposażeniowej Executive) lub adaptacyjnych świateł drogowych AHS (Adaptive High Beam System, w wersji wyposażeniowej Luxury).