LPG, czyli płynny gaz naftowy, to paliwo zdobywające coraz większą popularność wśród polskich kierowców. Właściciele pojazdów decydują się często na montaż instalacji gazowej, kierując się wachlarzem korzyści, wśród których najważniejszą jest oszczędność pieniędzy. Warto poznać wszystkie argumenty przemawiające za wyborem gazu jako głównego paliwa dla samochodu, a także zweryfikować, jakie są koszty takiego procesu.
Po latach ogromnej popularności instalacji LPG wśród polskich kierowców, część osób być może zastanawia się, czy inwestować w montaż auto gazu właśnie w tym momencie, kiedy ceny benzyny uległy obniżeniu w stosunku do wartości z minionych miesięcy. Gaz pozostaje jednak – i to z pewnością nie ulegnie zmianie – najtańszym paliwem na polskim rynku. Biorąc pod uwagę duże wahania cen pozostałych paliw, a także spodziewany, kolejny wzrost cen benzyny, warto zastanowić się nad zainstalowaniem LPG w samochodzie właśnie teraz. Więc ile kosztuje montaż lpg?
Instalacja gazowa w samochodzie – poznaj korzyści
Zwolenników dbania o środowisko naturalne z pewnością ucieszy fakt, że gaz jako paliwo jest stosunkowo czysty i nie powoduje tak dużej emisji szkodliwych substancji do otoczenia, jak chociażby benzyna. W przeciwieństwie do benzyny, nie zanieczyszcza także olejów silnikowych, co może korzystnie wpływać na koszty eksploatacji pojazdu. Kierowcy samochodów zasilanych gazem nie muszą się więc obawiać, że ewentualnie nakładane ograniczenia dla ruchu pojazdów spalinowych – jakie obecnie dotyczą coraz częściej dużych miast – dotkną ich pojazdów.
Gaz to paliwo wpływające na płynniejszą i cichszą pracę silnika – to istotny argument przemawiający za wyborem instalacji LPG dla tych kierowców, którzy swoimi samochodami poruszają się głównie po mieście, a ich jazda charakteryzuje się dużą ilością zatrzymań i ruszania z miejsca.
Użytkownicy samochodów zasilanych gazem zwracają uwagę na korzyści wynikające z faktu, iż jazda „na gazie” nie wyklucza użycia benzyny. Kierowca w dowolnym momencie może zdecydować bowiem o przełączeniu na tryb zasilania samochodu alternatywnym paliwem.
Obecne instalacje gazowe najnowszych generacji, w niczym nie przypominają pierwszych systemów LPG montowanych dawniej w samochodach. Warto więc podkreślić istotny dla wielu osób fakt pełnego bezpieczeństwa tego rozwiązania. Co istotne, instalacja gazowa jest rozwiązaniem uniwersalnym i może zostać zamontowana w przypadku większości obecnych na rynku silników. Najważniejszym jednak argumentem, przemawiającym za zastosowaniem w pojeździe instalacji gazowej LPG jest fakt oszczędności uzyskiwanej w skutek mniejszych kosztów gazu w porównaniu z wszystkimi innymi paliwami. Oszczędności te rosną wraz z ilością pokonanych kilometrów.
Montaż instalacji LPG – gwarancja oszczędności
Koszt gazu jest niższy od kosztu benzyny nawet o 40 procent. Żaden argument nie jest więc bardziej przekonujący w przypadku podjęcia decyzji o montażu instalacji. Proces ten – choć jest jednorazowym, większym kosztem – to inwestycja, która zwraca się w kieszeniach kierowców w sposób zdecydowany w dłuższym okresie czasu.
Założenie instalacji jest prostym procesem, polegającym na montażu parownika w układzie chłodzenia silnika oraz wtryskiwaczy, których zadaniem jest podanie paliwa do silnika, a także sterownika odpowiadającego za regulację pracy wtryskiwaczy. Samą butlę najczęściej umieszcza się w okolicach zapasowego koła, w tylnej części samochodu.
Warto nadmienić, że typ instalacji gazowej montowanej w samochodzie dopasowywany jest precyzyjnie do pojemności i rodzaju silnika, podyktowanego najczęściej wiekiem pojazdu. Najprostsze instalacje pierwszej generacji montowane w samochodach z silnikami gaźnikowymi to koszt nieco ponad 1000 zł. Silniki czterocylindrowe, dla których stosuje się układ sekwencyjnego wtrysku gazu wymagają prac montażowych za kwotę od 2500 do 4000 zł. Natomiast najnowsze generacje instalacji oferują możliwość podania gazu do zbiornika w postaci ciekłej, co jest najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem, wycenianym na ok. 4500-5000 złotych.
Wybierając firmę, która dokona pełnego montażu takiej instalacji, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość wybranych do montażu elementów.
Szukasz profesjonalnego i zaufanego warsztatu, nie wiesz gdzie założyć LPG do swojego auta? Zapraszamy na stronę naszego Partnera:
Energy Gaz Polska – Serwis LPG.