Opony zimowe – kiedy należy je założyć?

Opony Kormoran Vanpro winter 225/75 R16,

Wraz z nadejściem chłodniejszych, deszczowych i śnieżnych dni zachodzi potrzeba, aby wymienić opony letnie na zimowe. Obydwa komplety różnią się znacznie, a także mają różne właściwości jezdne, dzięki czemu są świetne do jazdy w wybranym sezonie, ale lepiej nie próbować ich używać w przeciwnej porze roku. Kiedy powinniśmy zacząć przygotowywać się do wymiany? Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu zimówek? Czy w Polsce istnieje obowiązek zmieniania ogumienia na przełomie sezonów?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Gdy jesteś w stanie zaobserwować widoczną zmianę pogody – spadek temperatury, deszcz czy pierwszy niewinny śnieżek, jest to najlepszy znak, który pokazuje, kiedy założyć zimówki. Tego typu opony będą skuteczniejsze od wersji letniej już przy temperaturze 7 stopni Celsjusza i mniej. Ogumienie takie, jak opony Kormoran Vanpro winter 225/75 R16, zdecydowanie lepiej sprawdzi się w takich warunkach, ponieważ mieszanka używana do produkcji opon zimowych jest bardziej miękka, niż w przypadku wersji letniej, a głębszy i inaczej wycięty bieżnik lepiej odprowadza nadmiar śniegu czy błota. Czy jesteśmy przymuszani do zmiany prawem? Obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce nie obowiązuje z punktu widzenia prawa, jednak mimo wszystko warto to robić. Jeżeli poszukujesz nowego kompletu opon, warto odwiedzić sklep z oponami noweopony.pl.

Jak działają opony zimowe?

Najważniejsze zalety opon zimowych to ich lepsza przyczepność na mokrej i zaśnieżonej drodze. Głębszy, bardziej agresywny bieżnik lepiej radzi sobie z błotem pośniegowym, a miękka guma lepiej „klei się” do zimnej nawierzchni jezdni. Dzięki temu o wiele trudniej wpaść w poślizg. Z kolei wady opon zimowych to głównie większy hałas generowany podczas jazdy oraz szybsze zużycie bieżnika, jeżeli spóźnisz się z wymianą na wiosnę i opona będzie użytkowana w wyższych temperaturach. Najlepsze zimówki możesz znaleźć wykorzystując sklep z oponami noweopony.pl.

Czy warto zmieniać opony na przełomie sezonów?

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Każdy komplet ogumienia ma różne właściwości, które możesz wykorzystać adekwatnie do pory roku. Opony Kormoran Vanpro winter 225/75 R16, jako typowe zimówki, zapewnią ci bezpieczeństwo i komfort jazdy w trudnych warunkach, podczas gdy analogiczny komplet ogumienia na lato uprzyjemni i ułatwi jazdę w ciepłe dni. Wymiana opon to jednak nie tylko kwestia naszej wygody, ale przede wszystkim swobody i pewności poruszania się po drodze. Dzięki zmianie nie tylko tobie lepiej się jeździ, ale także zwiększa się poziom bezpieczeństwa zarówno dla ciebie, jak i innych uczestników drogi.