Pierwszy samochód elektryczny powstał między 1832 a 1839 rokiem. Jak się można domyślać, daleko mu było do aut, które poruszają się obecnie po ulicach. Rozwój technologiczny sprawił, że współczesne auta elektryczne to sprawne, komfortowe i wydajne pojazdy, które podbijają każdy rynek. Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że we wrześniu 2021 roku najpopularniejszym autem była Tesla Model 3. Na uwagę zasługuje również to, iż w ubiegłym roku największe wzrosty sprzedaży odnotowała firma Smart, która od pewnego czasu produkuje wyłącznie auta z napędem elektrycznym.
Jak działają auta elektryczne?
Samochody elektryczne działają podobnie jak ich „spalinowi przodkowie”. Najważniejsze jest wytworzenie energii. Proces ten jest możliwy dzięki silnikowi elektrycznemu, który najczęściej (nie zawsze) umieszczany jest pod maską. Niektóre modele wyposażone są w kilka silników. Poza tym poruszanie się tego typu autem umożliwiają również akumulatory i sterownik. Budowa układu jest znacznie prostsza niż w przypadku samochodów spalinowych. Auta elektryczne pracują także dużo ciszej niż pojazdy produkujące spaliny.
Czy rozwój technologii elektrycznej na zawsze zmieni rynek samochodowy?
Specjaliści są zgodni – rozwój technologii elektrycznej znacząco zmieni świat. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią o tym, że w 2035 roku będą produkowane tylko i wyłącznie samochody napędzane prądem. Czy ta prognoza się sprawdzi? Czas pokaże.
Pewne jest jednak to, że trend sprzedażowy jest wzrostowy. Na drogach pojawia się coraz więcej „elektryków” i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się coś zmienić.
Co przemawia za tym, że w 2035 roku większość aut będzie elektryczna?
Do 2035 roku pozostało jeszcze 13 lat, ale już teraz możemy przewidzieć przyszłe zmiany w branży samochodów elektrycznych. Będą to przede wszystkim:
- Niższa cena – raporty mówią o tym, że już w 2030 roku ceny nowych baterii będą o około 58% niższe niż obecnie.
- Większy zasięg – obecnie problemem jest często ilość kilometrów, które można przejechać na jednym ładowaniu. Kupno auta napędzanego prądem na jazdę w długie trasy to w tej chwili nie najlepszy wybór.
- Większa wydajność – podstawowym założeniem są starania, aby samochodem podróżowało się jak najbardziej komfortowo. Dalszy rozwój technologii sprawi, że nawet poruszając się autem elektrycznym ze średniej półki cenowej, zyskamy duży komfort jazdy.
Jeśli zatem już teraz klienci często wybierają samochody elektryczne, to dlaczego za 13 lat, gdy technologia będzie jeszcze bardziej zaawansowana, miałoby się to zmienić?
Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?
Zakup auta dla wielu osób to inwestycja na lata. Przed zakupem warto poznać najważniejsze wady i zalety poszczególnych typów samochodów. Auta elektryczne to szczególny rodzaj pojazdów. Posiadają one wiele cech wspólnych.
- Ceny paliwa są w dzisiejszych czasach bardzo wysokie. Zwykłe auto elektryczne jest w stanie przejechać aż 100 km w cenie około 9 zł. Wynika to z niskich kosztów ładowania samochodu. Dodatkowo w niektórych miastach w Polsce dostępne są stacje, gdzie za darmo można naładować swoje auto. Taka inwestycja ma szansę zwrócić się bardzo szybko.
- Bezgłośność to cecha, która zdecydowanie wyróżnia ten typ pojazdu. Komfort jazdy podnosi brak zapachu typowego dla aut spalinowych, np. woni benzyny czy silnika.
- Ekologia to drugie imię auta elektrycznego. Brak silnika spalinowego i tradycyjnego paliwa sprawia, że do atmosfery nie trafiają szkodliwe spaliny. Czyni to te pojazdy przyjaznymi dla środowiska.
- Jedyną wadą samochodów z napędem elektrycznym wydaje się krótki zasięg. Na jednym ładowaniu auto jest w stanie przejechać około 600 km. Może to być problematyczne w przypadku bardzo dalekich podróży, ponieważ stacje ładowania pojazdów elektrycznych nie są jeszcze tak wszechobecne jak stacje benzynowe.
Ten typ samochodu ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najważniejsze są jednak indywidualne odczucia i radość z jazdy. To wszystko sprawia, że warto zaczekać chwilę z kupnem auta, zastanowić się i wybrać model idealny dla siebie.
Czy auta elektryczne są bezpieczne?
Auta elektryczne są konstruowane w nowoczesny sposób. Przywiązuje się wagę nie tylko do designu, ale także do funkcjonalności i bezpieczeństwa. Pod względem konstrukcji auta elektryczne są bezpieczniejsze niż tradycyjne samochody spalinowe. Środek masy jest umieszczony nisko, blisko środka geometrycznego pojazdu. Taki układ pozwala na zachowanie odpowiedniej stabilizacji. „Elektryki” cechuje też lepsza przyczepność do nawierzchni.
A co z płomieniami?
Wybuch pojazdu to prawdopodobnie najgroźniejsza i najbardziej efektowna awaria. Wśród osób, które nie interesują się samochodami, krąży mit o tym, że w samochodzie elektrycznym dużo łatwiej o pożar. Jaka jest prawda? Zdaniem specjalistów specjalistów samochody elektryczne wcale nie palą się częściej i groźniej niż te spalinowe.
Faktem jest jednak, że pożary baterii są tak samo niebezpieczne jak wybuch gazu. Znane są przypadki, gdy auto elektryczne płonęło na tyle intensywnie, że nie zostało z niego praktycznie nic poza roztopionym asfaltem. Są to jednak pojedyncze przypadki, a kluczową rolę na drogach odgrywa bezpieczna jazda zgodna z przepisami.
Tekst: Mikołaj Kmak
Korekta: Agnieszka Dec
Fot. Michael Fousert, Unplash