Wybierz najlepsze opony do swojego samochodu

Opony to najważniejszy element wyposażenia każdego samochodu. Zazwyczaj myślimy o nich dwa razy w roku, gdy nadchodzi moment ich wymiany z letnich na zimowe. Okazuje się jednak, że kontrola stanu opon jest bardzo istotna również w ciągu roku. To właśnie dobre opony podnoszą poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy. Jakie opony wybrać? Czy zakupić opony zimowe czy może komplet opon całorocznych?

Dlaczego dobre opony są aż tak ważne?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne są dobre opony. Wpływają one w znaczący sposób na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, co zauważamy w szczególności zimą. Trzeba pamiętać, że myślenie, iż rodzaj i jakość opon ma znaczenie jedynie w warunkach zimowych, a w lecie są to parametry mniej ważne jest błędne. Opona letnia i opona zimowa mają swoje specyfikacje i parametry. Równie niebezpieczna jest jazda zimą na letniej oponie co jazda latem na oponie zimowej. Obie opony różnią się twardością mieszanki gumy, z jakiej są wykonane, dlatego zmienna jest ich droga hamowania. Niedopuszczalna jest także jazda samochodem na oponach o zużytym bieżniku. To również bardzo niebezpieczne zjawisko, które znacznie wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyka poślizgu i wypadku.

Dobra opona, czyli jaka?

Jeżeli mówimy o dobrych oponach, mamy na myśli opony, które zapewniają najlepszą przyczepność, krótką drogę hamowania i wysoki komfort jazdy. Najważniejszy jest dobór opony do panujących warunków. Gdy temperatura powietrza przekracza 7 stopni C, powinniśmy założyć opony letnie. Poniżej ten wartości odpowiednie będą opony zimowe. Oczywiście, nawet najlepsza opona nie zastąpi nam umiejętności i doświadczenia za kółkiem, może jednak wpłynąć na poziom naszego bezpieczeństwa i wygodę podczas jazdy.

Przegląd polecanych opon

Oponami, które cieszą się ogromną popularnością są opony Nokian. Fińska firma produkująca opony dostępna jest na rynku od wielu lat. Ich doświadczenie związane z działaniem w klimacie Skandynawii sprawia, że opony, które wychodzą z ich rąk doskonale nadają się do jazdy nawet w najtrudniejszych zimowych warunkach. Produkowane z najwyższej jakości mieszanek gum, są gwarancją trwałości i największej skuteczności przez długie lata nawet intensywnego eksploatowania. W ofercie marki Nokian dostępne są zarówno opony letnie, jak i zimowe.

Opony letnie Vredestein to kolejna propozycja dla osób, które szukają najlepszej jakości opon w wersji premium. Tworzone z gumy o najwyższej jakości, gwarantują doskonałą przyczepność również w warunkach mokrej nawierzchni. Głęboki bieżnik i idealne wyprofilowanie sprawiają, że samochód doskonale trzyma się drogi i cechuje się doskonałą przyczepnością. Takie opony idealnie nadają się do każdego samochodu, zarówno na krótkie dojazdy do pracy, jak i w dłuższe trasy.

Opony zimowe czy całoroczne?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zakupić dwa komplety opon – opony letnie i zimowe- czy może korzystniej jest zainwestować w opony całoroczne. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od tego, w jaki sposób użytkujesz samochód. Jeżeli zimą jeździsz jedynie po terenach miejskich, gdzie ulice są zazwyczaj odśnieżone, opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak mieszkasz poza miastem, dużo jeździsz samochodem po ośnieżonych i oblodzonych drogach, lepszym rozwiązaniem będzie zakup doskonałych opon zimowych, które zagwarantują najlepszą przyczepność.