Auto detailing pozwoli uzyskać efekt „jak z salonu” można osiągnąć także w przypadku starszych modeli. Wraz z postępującym procesem globalizacji poszerzył się dostęp do aut rożnych marek, także samochodów używanych, niejednokrotnie sprowadzanych z zagranicy. Z upowszechnieniem motoryzacyjnym pojawił się też szeroki pakiet usług, które niegdyś niedostępne lub dostępne jedynie w sferze marzeń, pozwalają na wydłużenie żywotności nowego zakupionego samochodu lub kompletną renowację auta już używanego.
Zwykła pielęgnacja nie wystarcza
Choć wydawałoby się, że umycie samochodu aktywną pianą, szamponem woskującym, odkurzenie czy stosowanie zaawansowanych środków do czyszczenia kokpitu może pomóc w odświeżeniu auta lub sprzyjać zachowaniu przez nie długiej żywotności, to jednak standardowe preparaty nie posiadają mocy usuwania trwałych przebarwień, mniejszych lub większych zarysowań, delikatnych przerdzewień i głęboko umieszczonych zabrudzeń. Dobrym przykładem części samochodu niezwykle podatnej na uszkodzenia, a jednocześnie trudnej w samodzielnej naprawie jest tapicerka siedzeniowa. Bez względu na to czy wykonana z materiału, czy wysokogatunkowej skóry, mimo ostrożności w użytkowaniu, zawsze szpeci niechcianymi rozdarciami, zabrudzeniami, które trudno usunąć, a czasem właśnie niefortunnymi efektami podejmowanych prób samodzielnej i niefachowej konserwacji. Aby samochód był idealnie czysty, czym nie tylko wydłuża swoją żywotność, ale też cieszy oko nabywcy i gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę, potrzeba pielęgnacji kompleksowej i zaawansowanej. Zwykłe mycie i sprzątanie auta to zabieg rutynowy i pozwalający utrzymać samochód we względnie dobrej formie jedynie czasowo. Renowacja, czyli auto detailing to kompleksowy pakiet zabiegów, które usuną nie tylko zabrudzenia widoczne gołym okiem, lecz także te mniej widoczne, które jednak wpływają na jakość użytkowania auta i z czasem powodują prawdziwie duże problemy.
Na czym polega auto detailig
Auto detailing to długotrwała, pracochłonna renowacja samochodu, która poza czyszczeniem uwzględnia także polerowanie karoserii i gruntowną, fachową naprawę tapicerek. Pierwszym etapem przy auto detailingu, podobnie jak przy typowych zabiegach czyszczących jest aktywne mycie bezpiecznymi dla auta środkami. Ważnym elementem każdego warsztatu samochodowego zajmującego się renowacją jest dostęp do aktywnej piany, która dzięki odpowiednim składnikom dokładnie wyczyści nasze auto z zabrudzeń. Po wysuszeniu – kolejnym etapem auto detailingu jest praca z glinką samochodową i preparatami do kontaminacji lakieru, które umożliwią oczyszczenie auta z pozostałych mimo mycia zabrudzeń, takich jak tłuste plamy ze smoły lub żywicy. Tylko odpowiednie umycie, szczegółowe odtłuszczenie i osuszenie auta czyni je przygotowanym do kolejnego, bardziej drastycznego zabiegu, jakim jest polerowanie karoserii. Delikatne rotacyjne oszlifowanie powierzchni, następnie pokrycie jej woskiem i warstwą zabezpieczającą musi być wykonane niezwykle precyzyjnie i fachowo, ponieważ w efekcie na oczyszczonym aucie nawet najmniejsze niedopatrzenia pozostaną szpetne i widoczne. Zabieg usuwani zabrudzeń oraz rys z karoserii dotyczy także przeszkleń zamontowanych w aucie. Oczywiście już z użyciem innych środków fachowcy od auto detailingu wykonują także kompleksowe polerowanie i zabezpieczenie okien samochodowych. Podczas renowacji, która standardowo trwa do kilku godzin i kosztuje nawet kilkaset złotych, dokonuje się też specjalistyczna naprawa tapicerki zarówno tkaninowej, jak i skórzanej oraz pokrycie jej specjalną substancją w celu zabezpieczeni przed kolejnymi uszkodzeniami.
Czy auto detailing można wykonać samodzielnie?
Wszyscy wielbiciele aut, którzy też amatorsko zajmują się ich renowacją, mogą próbować samodzielnego auto detailingu. Zarówno w sieci, jak i stacjonarnie odbywają się liczne szkolenia, które ułatwiają poznanie arkanów techniki, a także zapoznają z doborem odpowiednich narzędzi i środków. Jakkolwiek samodzielne wykonanie auto detailingu jest możliwe, niemniej jednak wymaga posiadania odpowiedniego zaplecza technicznego w postaci dobrze przygotowanego miejsca, odpowiedniego parku maszynowego i specjalistycznych akcesoriów, oraz wiąże się z ryzykiem uszkodzenia auta i narażenia go na bardziej zaawansowane i kosztowne naprawy.
Jakich samochodów dotyczy auto detailing?
Choć renowacja kojarzy się powszechnie z ogólnie złym stanem auta, niemniej jednak tak naprawdę dotyczy ona nawet aut zakupionych w salonie. Długotrwały brak użytkowania, ekspozycja na promieniowanie UV, jazdy próbne, oglądanie samochodu przez licznych potencjalnych właścicieli, a nawet niezbyt komfortowy przewóz z fabryki często owocują mikrouszkodzeniami, których choć początkowo nie widać gołym okiem, to jednak wpływają na stan całości auta. Według specjalistów kompleksowa renowacja auta powinna być wykonywana nie tylko w odniesieniu do samochodów starszych, ale też nowych, właśnie po to, by jak najdłużej zachować ich wysoką jakość użytkowania, piękny wygląd i komfortowy standard jazdy.
Tekst: Magdalena Bieńkowska
Fot. 26798947, pixabay