W dzisiejszych czasach niezależnie od miejsca zamieszkania posiadanie samochodu to ogromne ułatwienie, bez którego większość z nas praktycznie nie wyobraża sobie codziennego życia. Jednak właściciele aut dobrze wiedzą, że niesie to ze sobą również liczne obowiązki. Ponadto ciągłe zmiany temperatur oraz negatywne działanie wielu zjawisk atmosferycznych w sposób niekorzystny wpływa na stan karoserii większości pojazdów. W związku, z czym wszelkiego rodzaju zabiegi konserwacyjne, a także pielęgnacyjne stale towarzyszą właścicielom czterech kółek. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć ich lakier, aby nie doszło do jego uszkodzenia.
Jakie czynniki negatywnie wpływają na samochodową karoserię?
Lakier samochodowy uznawany jest za jeden z najważniejszych pod względem wizualnym elementów pojazdu. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ma on również za zadanie zabezpieczenie blachy, która została wykorzystana do produkcji karoserii przed działaniem niekorzystnych czynników chemicznych oraz atmosferycznych. W związku, z czym wszystkie ewentualne zabiegi pielęgnacyjne mają za zadanie nie tylko poprawę aktualnego wyglądu, ale przede wszystkim ochronę. Warto jednak zadać sobie pytanie, które elementy mają najgorszy wpływ na lakier naszych czterech kółek. Przede wszystkim nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich może doprowadzić do gwałtownego zmatowienia koloru karoserii. Z kolei zima to okres przesadnego wykorzystywania środków chemicznych szkodliwych dla większości lakierów samochodowych przez zarządców dróg, które mają za zadanie uporać się z zalegającym wszędzie śniegiem i lodem. Nie należy zapominać również o leżących wokół kamieniach, ponieważ pod wpływem wysokiej prędkości powodują one obijanie lakieru oraz pozostawiają na nim niewielkie wgniecenia.
Podstawowe zasady prawidłowego mycia samochodów
Pielęgnacje karoserii samochodowej należy rozpocząć od najprostszej czynności, jaką jest prawidłowe mycie. Wbrew pozorom zyskujące w ostatnim czasie na popularności automatyczne myjnie mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń oraz zarysowań w lakierze. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem powinna stać się myjnia bezdotykowa. Wysokie ciśnienie wody daje możliwość dokładnego umycia poszczególnych zakamarków i załamań znajdujących się w samochodzie. W trakcie tej czynności nie należy zapominać również o podwoziu, gdzie bardzo często zalega znajdujące się na drodze błoto czy też szczególnie w okresie zimowym sól drogowa. W przypadku, gdy dysponujemy dużą ilością czasu oraz wolnej przestrzeni warto zdecydować się na ręczną pielęgnację przy pomocy szamponu samochodowego nanoszonego gąbką lub ściereczką ze specjalnych włókien. Wykonujemy kuliste ruchy z góry do dołu, a następnie całość dokładnie spłukujemy przy pomocy ciepłej wody. Takie działanie pozwoli uchronić karoserie przed powstawaniem ewentualnych zacieków.
Praktyczne sposoby na niewielkie uszkodzenia
Codzienne użytkowanie samochodu szczególnie w dużych miastach często wiążę się z powstawaniem wielu zarysowań oraz wgnieceń na karoserii. Wbrew pozorom nie mamy możliwości całkowitego wyeliminowanie tego zagrożenia dla naszego pojazdu, jednak istnieje kilka praktycznych sposobów na usunięcie większości uszkodzeń mechanicznych. Pierwszym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych powinno stać się delikatne woskowanie, ponieważ to właśnie przy jego pomocy można zamaskować niewielkie i płytkie zarysowania. W tym celu należy sięgnąć po profesjonalne kredki, mazaki oraz pasty koloryzujące znanych marek. Z kolei głębsze ubytki wymagają specjalistycznego doboru lakieru, który odbywa się w studiu blacharskim przy pomocy komputerowego mieszalnika, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w posiadany kolor karoserii. Nie należy zapominać również o tym, że z każdym uszkodzeniem możemy zgłosić się do profesjonalnego pracownika car detalingu, który dobierze odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz ochronne w oparciu o analizę aktualnego stanu lakieru. Warto jednak zaznaczyć, iż w niektórych przypadkach ostatnią deską ratunku na pewno okażę się całkowite malowanie samochodu.
Polerowanie jako gwarancja lśniącego i nowoczesnego wyglądu
Ostatnim oraz najważniejszym elementem pielęgnacyjnym jest wymagające znacznej siły fizycznej polerowanie. Nie należy jednak zapominać o tym, że cały proces powinien odbywać się w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Konieczny okaże się również wybór odpowiednich produktów ochronnych w postaci past, a także gąbek polerskich o różnej twardości dobieranej bezpośrednio do obecnego stanu karoserii. Przy pomocy twardych narzędzi istnieje możliwość pozbycia się głębokich uszkodzeń, natomiast te delikatniejsze pozwolą osiągnąć lśniący wygląd. Wybrane produkty nanosi się bezpośrednio na niewielkie fragmenty lakieru, co ma za zadanie zapobiegać nadmiernemu wysychaniu i powstawaniu ewentualnych zacieków. Odpowiednio przeprowadzone polerowanie pozwoli przywrócić blask nawet bardzo zaniedbanej karoserii samochodowej.
Tekst: Natalia Komarnicka
Grafika: JOEBU-ART, Pixabay