Sprowadzenie auta z USA to marzenie wielu miłośników motoryzacji. Amerykańskie samochody bardzo często dostępne są tylko na tamtejszym rynku i import samochodów to jedyna możliwość, by mieć w garażu klasyk motoryzacji ze Stanów Zjednoczonych. Poniższy tekst zawiera w pigułce całą wiedzę, która będzie Ci potrzebna do sprowadzenia auta z USA.
Sprowadzenie auta z USA – zakup, import, sprowadzenie samochodu
Zakup auta ze Stanów Zjednoczonych to procedura na tyle skomplikowana, że warto powierzyć tę operację specjalistom. Import aut z USA można podzielić na 6 etapów, z których każdy jest ważny i implikuje przejście do kolejnej fazy. Współpraca między firmą, która zajmuje się importem samochodów a klientem, to najważniejszy aspekt całego procesu, który pozwoli bezproblemowo dostarczyć klientowi wymarzony samochód.
Wybór pojazdu
Pierwszym krokiem do sprowadzenia auta z USA jest wybór pojazdu, który klient chce sprowadzić. Do wyboru są auta zabytkowe czy auta uszkodzone wystawione na licytację domu aukcyjnego. Istnieje także możliwość sprowadzenia auta z USA prosto z salonu. Następnie trzeba ustalić, o jakiej pojemności silnika czy wersji nadwozia myśli klient, a także maksymalną kwotę, jaką może przeznaczyć na zakup auta.
Poszukiwania
Jednym z dłuższych etapów gdy chodzi o sprowadzanie samochodów z USA, jest poszukiwanie idealnego egzemplarza, dopasowanego do wymagań klienta. Analizowane są portale ogłoszeniowe, oferty wystawione przez osoby prywatne, bazy ogłoszeń firm ubezpieczeniowych. Poszukiwania kończą się w momencie przedstawienia klientowi pojazdu oraz zatwierdzenia konkretnego modelu.
Dokumenty
Po wyborze dokładnego modelu przedstawiany jest dokładny koszt sprowadzenia auta. W jego wysokość wlicza się przede wszystkim całkowite koszty transportu, czyli opłata za przewóz auta drogą morską (fracht) i opłata za transport kołowy pojazdu do portu w Stanach Zjednoczonych oraz z portu w Niemczech do Polski. Uprzednio przygotowane dokumenty zostają przedstawione klientowi do zaakceptowania oraz podpisania.
Podpisanie umowy
Podpisanie umowy na sprowadzenie samochodu z USA obejmuje dokładny pojazd oraz najczęściej aukcję, a także maksymalną kwotę, jaką ustalił klient. Przy podpisaniu umowy należy wpłacić 10% zaliczki, która jest traktowana jako zabezpieczenie przed rezygnacją klienta z wywiązania się z podpisanej umowy. Po wygranej aukcji w ciągu dwóch dni klient musi uregulować całą kwotę.
Transport
Po pomyślnie zakończonej aukcji pojazd jest odbierany od sprzedającego i rozpoczyna się proces transportu. Transport samochodu od sprzedającego do portu, transport auta drogą morską oraz przewiezienie pojazdu z portu w Niemczech do miejsca wyznaczonego przez klienta są już wcześniej przeliczone i stanowią całkowite koszty transportu.
Odbiór w Polsce
Transport aut sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych kończy się w momencie dostarczenia na wskazany adres klienta. Na tym etapie są także regulowane ostatnie należności oraz zamykany jest proces zakupowo-transportowy. Wszelkie procedury związane z ewentualną naprawą samochodu czy jego rejestracją należą już do klienta.
Import samochodów z USA. Podatek VAT i akcyza
Płatności podatku VAT po imporcie auta z USA można dokonać w Niemczech (o ile do niemieckiego portu dotarł transport wodny) lub w Polsce. Gdy chcemy zapłacić podatek VAT w Niemczech, to obowiązują stawki: 19% wartości samochodu w przypadku pojazdów standardowych oraz 8% wartości samochodu, gdy importowane są auta zabytkowe. W Polsce wysokość podatku VAT do samochodów importowanych to 23% jednak auta zabytkowe nie są objęte kosztami cła oraz akcyzy.
Opłata akcyzowa uzależniona jest od litrażu silnika pojazdu, który jest sprowadzany. W przypadku samochodu, którego pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3, stawka akcyzy wynosi 3.1%, natomiast jeśli pojemność silnika przekracza 2000 cm3, stawka akcyzy wynosi 18.6%. W przypadku sprowadzenia z USA auta z napędem hybrydowym stawka akcyzy maleje o 50%.
Prowizja – kiedy musisz ją zapłacić oraz w jakiej wysokości?
Import samochodu z USA może być obarczony 3 prowizjami. Pierwsza prowizja jest obligatoryjna w przypadku kupowania pojazdu na aukcji i jest to opłata, jakiej wymaga dom aukcyjny. W przypadku konieczności wykonania przelewu na amerykańskie konto należy doliczyć prowizję za transakcję. Ostatnia prowizja należy się oczywiście pośrednikowi za profesjonalne podejście oraz profesjonalną obsługę transakcji.
Najchętniej sprowadzane auta z USA
Gdy chodzi o sprowadzanie aut z USA, można wyróżnić 3 kategorie samochodów, które są najczęściej sprowadzane. Są to amerykańskie klasyki, auta produkowane jedynie na rynek amerykański oraz samochody z segmentu premium, które są tańsze w USA niż w Europie.
Wśród konkretnych modeli prowadzi prawdziwa ikona amerykańskiej motoryzacji – Ford Mustang. Bardzo chętnie sprowadzane są także Chrysler Voyager czy Jeep Grand Cherokee. Z aut premium dużą popularnością cieszą się BMW serii 3 oraz 5.